Uživatel nepřihlášen
Hry, knihy, zážitky a další požitky
RSS kanál blogu
Píše: Cvrnda - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.

Star Wars: The Old Republic: Revan - Legenda znovu povstala

Pátek 27.1.2012 15:50 - Autor: Cvrnda
To se mi líbí

Star Wars: The Old Republic: Revan - Legenda znovu povstalaTak jsme se konečně dočkali. Konečně víme, jak to dopadlo s Revanem, jedním z nejlépe vymyšlených charakterů Star Wars universa. Ne, teď nemluvím o drobné vsuvce v samotném MMO The Old Republic, mám na mysli plnohodnotný sequel celého příběhu, a to knížku The Old Republic: Revan. Ta se sice do ČR ještě nedostala, a díky stupidnímu přístupu Egmontu asi ani nedostane, ale já si sehnal knížku v originále a jedním dechem ji přečetl. Všechny ty dojmy jsem si samozřejmě nemohl nechat pro sebe.

Nečekal jsem, že se vrátíš

The Old Republic: Revan začíná dva roky po událostech původních Knights of The Old Republic. Po porážce Dartha Malaka a zničení Star Forge se z Revana stal uznávaný hrdina, nehledě na jeho minulost. Republika tak konečně zažívá období míru. To ale znamená i to, že celá parta z KotORů se rozutekla za vlastními cíly. Tedy většina party. Revan se totiž navzdory kodexu Jediů oženil s Bastilou Shan. Namísto máchání světelnými meči se ale oba věnují klidnému rodinnému životu. Idylku ale brzy naruší nejasné záblesky z Revanovy ztracené a částečně zapomenuté minulosti, které našeho hrdinu provázejí noc co noc. Marná snaha, Revan musí přijít na to, co znamenají, pravděpodobně jde totiž o varování před vážnou hrozbou. Okamžitě se nabízí nápad svolat dohromady starou gardu, ale Jolee a Juhani jsou nepostradatelní Jediové, Mission a Zaalbar založili vlastní firmu, Carth si užívá kariéru republikového oficíra, HK-47 pro svou výbušnou povahu nepřichází v úvahu, Bastila je také tak rochu indisponovaná, takže jediný kdo zbývá je astromech T3-M4 a mandalorianský žoldák Canderous Ordo. Právě Canderous může sehrát nejvýznamnější roli, protože Revan je přesvědčen, že jeho vzpomínky a zároveň klíč ke všemu může obnovit ztracená maska vůdce Mandalorianů, jíž Revan s Malakem pro zachování míru ukryli během Mandalorianských válek. Shodou okolností masku zrovna hledají všechny mandalorianské klany, včetně klanu Ordo, k němuž Canderous pořád náleží. Revan s Canderousem a T3 tedy opráší palubu lodi Ebon Hawk, a vyrazí pomoci klanu na zasněženou planetu Rekkiad.

Revan a Canderous masku samozřejmě najdou, i když za relativně vysokou cenu. Návrat vzpomínek ale není takový, jak Revan očekával, a tak mu nezbývá nic jiného než se na základě indicií nalezených spolu s maskou vydat dál, ale už bez Canderouse, jenž zůstane se svým lidem. Celá akce se ale brzy podstatně zkomplikuje. Jak? To vám neřeknu. Řeknu vám ale, že knížka zároveň sleduje příběh Sitha jménem Scourge, a ve druhé polovině příběhu, která se pro změnu odehrává tři roky po Knights of The Old Republic II, se objeví i jejich hlavní protagonistka, Meetra Surik alias The Exile. Oba hrdinové následně sehrají velmi, velmi významnou roli. Ale ani tu vám nebudu přibližovat. Už tak jsem prozradil dost.

Musíš už být zoufalý

Příběh je prostě absolutní špička bez jakýchkoliv chyb, Drew Carpyshyn se opravdu vyznamenal. Všechny střípky do sebe skvěle zapadají, odpověď na většinu otázek je víc než dostačující, nové postavy také stojí za to, a celá knížka má navíc pořádný spád, hluchá místa v podstatě neexistují. I když jde o jednu z prvních knížek, které jsem v angličtině přečetl od začátku do konce, šlo o úžasné čtení. Kromě toho, počet stran je víc než ideální (286) publikace je zasazena v kvalitní pevné vazbě s o nic hůře provedeným přebalem, jako takový bonus nabízí i první kapitolu knížky Darth Plagueis (což je však u originálních SW knížek zvykem), a i cena je bez problému. S poštovným mě to ze zahraničí vyšlo na cca 400 Kč. Když se nad tím tak zamyslím, The Old Republic: Revan je opravdu hotový zázrak. Snad jenom vyobrazení některých míst, především hlavního města planety Dromund Kaas, občas trochu pokulhává a bylo obtížnější si je dobře představit, ale to je ve výsledku naprostá a navíc ojedinělá maličkost. Takže, pokud umíte anglicky, nebojíte se v tomto jazyce pořádně číst, a máte nervy shánět knížku ze zahraničí, jděte do toho. Neznalým jedincům samozřejmě moc neřekne, ale pro ně Revan není. Je především pro trpělivé fanoušky, a ti budou podle mě určitě nadšeni. Takže, neváhejte.

Hodnocení hry
Skóre hry 10 10/10
Líbí se mi
 • Fantastický příběh
 • Ideální počet stran
 • Pevná vazba
 • Anglický text není kdovíjak složitý
 • Žádná hluchá místa
 • Nové postavy
Vadí mi
 • Občas slabší popis některých míst
Verdikt: Příběh Revana se dočkal fantastického finále. Pokud jste si tohoto hrdinu oblíbili, určitě překousněte cizí jazyk a nutnost dopravy ze zahraničí, protože budete odměněni epickým a do posledního detailu promyšleným finále jednoho z nejlepších příběhů, jaké kdy sci-fi žánr nabídl. Pro mě osobně jde navíc o dosud nejlepší Star Wars knížku.
Tisk
Hodnocení:
( 8 / 29 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Star Wars: The Old Republic: Revan - Legenda znovu povstala
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Pendergast    Neskutečný a neuvěřitelný. Na to, že většinou knihy moc neprožívám, tak tady mě to naprosto vtáhlo. Prostě je to dokonalost sama.Pendergastpendergast14453    25.10.2012 21:58 Pendergast

Neskutečný a neuvěřitelný. Na to, že většinou knihy moc neprožívám, tak tady mě to naprosto vtáhlo. Prostě je to dokonalost sama.

Exekucnak    Nemůžu objednat ze zahraničí, nemáte někdo na prodej, zapůjčení?

EDIT: kniha sehnána
Exekucnakexekucnak5965
    28.1.2012 10:17
Exekucnak

Nemůžu objednat ze zahraničí, nemáte někdo na prodej, zapůjčení?

EDIT: kniha sehnánaKomentář byl autorem naposledy upraven 28.1.2012 21:38

Původní verze před úpravami:Nemůžu objednat ze zahraničí, nemáte někdo na prodej ?

Cvrnda člen redakce    Exekucnak: Určitě problém mít nebudeš, když něco náhodou nevíš, skoro vždycky to během chvíle pochopíš z kontextu. Jinak pokud jde o charakteristiku postav, tentokrát se mi zdála lepší než v jakékoliv jiné Karpyshynově knížce, zvlášť Scourge je popsán špičkově (ješstě se mi nestalo, abych někoho střídavě nenáviděl, pak si ho oblíbil, pak ho zase nenáviděl atd. )Cvrndacvrnda7    28.1.2012 09:55 Cvrnda

Exekucnak: Určitě problém mít nebudeš, když něco náhodou nevíš, skoro vždycky to během chvíle pochopíš z kontextu. Jinak pokud jde o charakteristiku postav, tentokrát se mi zdála lepší než v jakékoliv jiné Karpyshynově knížce, zvlášť Scourge je popsán špičkově (ješstě se mi nestalo, abych někoho střídavě nenáviděl, pak si ho oblíbil, pak ho zase nenáviděl atd. )

Exekucnak    Chodím na jazykovku a mám certifikát FCE takže snad bez problému.Exekucnakexekucnak5965    28.1.2012 09:05 Exekucnak

Chodím na jazykovku a mám certifikát FCE takže snad bez problému.

fja_    Ak si si cital knizky v eng aj predtym (a mas uroven aspon okolo B1+) , tak ziaden problem mat nebudes. Ak nie, tak si odporucam pomaly prejst preve kapitoly, prelozit si vsetky slovicka, zapamatat si ich a dalej to pojde podstatne lepsie. Ale Drew nema moc zlozity styl a charakterizaciu postav by este mohol zlepsit. Pribeh je vsak na SW skvely.fja_fja_5149    27.1.2012 23:27 fja_

Ak si si cital knizky v eng aj predtym (a mas uroven aspon okolo B1+) , tak ziaden problem mat nebudes. Ak nie, tak si odporucam pomaly prejst preve kapitoly, prelozit si vsetky slovicka, zapamatat si ich a dalej to pojde podstatne lepsie. Ale Drew nema moc zlozity styl a charakterizaciu postav by este mohol zlepsit. Pribeh je vsak na SW skvely.

Exekucnak    A AJ je v poho?Exekucnakexekucnak5965    27.1.2012 22:48 Exekucnak

A AJ je v poho?

fja_     Skvelá kniha (aj keď som zatiaľ došiel iba do 3. kapitoly) a výborná recenzia na ňu. Musím si zadovážiť aj klasickú papierovú knihu 8-)fja_fja_5149    27.1.2012 22:38 fja_

Skvelá kniha (aj keď som zatiaľ došiel iba do 3. kapitoly) a výborná recenzia na ňu. Musím si zadovážiť aj klasickú papierovú knihu 8-)

Exekucnak   1x    Navnadil jsi mne na to, objednano z EbayeExekucnakexekucnak5965    27.1.2012 21:35 Exekucnak

Navnadil jsi mne na to, objednano z EbayeKomentář byl autorem naposledy upraven 27.1.2012 22:01

Původní verze před úpravami:Je fto ta kniha od Drewa Karpyshyna?

O autorovi blogu

Cvrnda
Cvrnda
Muž, 24 let

Na internetu občas vystupuji pod starou přezdívkou "DarthCvrnda". Hrám propadám už od dětství, přičemž mezi mé nejoblíbenější žánry patří akční hry a RPG a obecně dávám přednost titulům s pořádným příběhem a autentickou, svižnou nebo originální hratelností. Nepohrdnu jakoukoliv kvalitní knížkou a kromě toho jsem také velký příznivec Star Wars univerza. Filmového, knižního i herního.

Největší pozornost přitom věnuji projektům následujících studií, fungujících i dávno rozpuštěných:

 • CD Projekt RED (Zaklínač, Gwent, Cyberpunk 2077)
 • Bohemia Interactive (Arma, Take On, DayZ, Ylands)
 • Valve (Half-Life/Portal, Team Fortress 2, Counter-Strike, Left 4 Dead)
 • Remedy (Alan Wake, Max Payne, Quantum Break, P7)
 • TaleWorlds Entertainment (Mount & Blade)
 • TripWire Interactive (Red Orchestra/Rising Storm, Killing Floor)
 • Amanita Design (Samorost, Machinarium, Botanicula, Chuchel)
 • MachineGames (Wolfenstein)
 • id Software (Doom, Quake)
 • Arkane Studios (Dishonored, Prey)
 • Bethesda Game Studios (The Elder Scrolls, Fallout)
 • 2K Czech/Illusion Softworks, Pterodon (Mafia, Vietcong, H&D)
 • Rockstar Games (Grand Theft Auto, Max Payne 3, Bully)
 • BioWare (Dragon Age, Mass Effect, Anthem)
 • Respawn Entertainment (Titanfall, Star Wars)
 • DICE, Motive Studios (Star Wars: Battlefront)
 • Eidos Montreal (Deus Ex, Avengers)
 • Avalanche Studios (Just Cause, Mad Max)
 • 4A Games (Metro)
 • GSC GameWorld (Stalker)
Založit herní BLOG