Uživatel nepřihlášen
Hry, knihy, zážitky a další požitky
RSS kanál blogu
Píše: Cvrnda - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.

Metro 2034 - O rok později

Středa 2.11.2011 21:34 - Autor: Cvrnda
To se mi líbí

Metro 2034 - O rok pozdějiVzhledem k tomu, že se původní Metro 2033 setkalo s velkým úspěchem všude po světě, není vůbec divu, že se na pultech knihkupectví objevilo pokračování, nazvané prostě Metro 2034. To mě samozřejmě nemohlo minout.

Zpátky v tunelech

Název knihy i perex napovídají, že Metro 2034 se odehrává rok po původním díle. Jde však spíše o takové volné pokračování, čímž mám na mysli hlavně to, že hlavním hrdinou už není mladík Arťom, ale stařec jménem Nikolaj Ivanovič, jemuž nikdo neřekne jinak než Homér. Proč? Inu proto, že Homér je tak trochu sběratelem všech pověstí a bájí, co kdo kdy v metru zaslechl. Důležitější je ale samotná zápletka, jež se z počátku točí okolo ztráty spojení stanice Sevastopolskaja s okolními stanicemi, pro něž byla vždy důležitá. Proč nefunguje telefon? Jak je možné, že se žádná z výprav nevrací, ani na stanici nezavítá nikdo jiný? I kvůli tomu se na Sevastopolské objevuje záhadný válečník s přezdívkou Hunter. Ano, ten Hunter, jehož si možná pamatujete z Metra 2034. Ten se i přes minimální komunikaci s ostatními obyvateli rozhodne přijít záhadě na kloub, a jako svého pomocníka si nevybere nikoho jiného, než právě Homéra. Poměrně brzy po začátku výpravy ale Homér zjistí krutou pravdu o účelu celého toho divadla a Hunterových pohnutkách. Nebo si to alespoň myslí. Na jedné ze stanic mezi Sevastopolskou a centrem metra totiž propukla záhadná a nemilosrdná nemoc, kterou se Hunter snaží vymýtit jednoduše tím, že celou stanici do základu vypálí. Takové prasárně chce Homér samozřejmě zabránit, a tak začíná úplně nová zápletka, do níž se zapojí i další postavy, jako třeba nesmělá dívka Saša, a dokonce i Arťom, jenž však tentokrát sehraje spíše epizodní roli.

Ve jménu morálních zásad

Vzhledem k tomu, kolik prostoru jsem příběhu věnoval, jsou snad jasné dvě věci. Zápletka je opravdu podařená, a hlavně je dost spletitá a časem nabere zajímavých obrátek. Škoda jenom toho, že scény těsně před závěrem jsou popsány trochu nesrozumitelně, resp. člověk může mít problém si to všechno přestavit, ale jinak je zápletka super. Vzhledem k tomu, že je Homér stařec s hlavou plnou nenaplněných snů, nostalgických vzpomínek a navíc se snaží sepsat svoji knihu, nabízí story celkem dost morálních dilemat, což k celkové náladě a tématu sedne dokonale. A navíc se Dmitri Glukhovskému tentokrát podařilo lépe zpracovat všelijaké záhady metra, jež ve čtenáři neprobouzí pouze samé otázky, ale naopak ho nutí zapojovat svou fanatazii a domýšlet si to které nedořešené téma podle svého. Přesně to mi v Metru 2033 chybělo.

Abych nemluvil jenom o zápletce, Metro 2034 je ke všemu celkově napsáno poutavým stylem. Žádná vyloženě hluchá místa, žádné zbytečné okecávání, příběh doplňovaný hutnou atmosférou beznaděje je dávkován tak akorát, a i když se v rámci českého překladu najde pár chybiček, celkově není, na co si stěžovat. Totéž můžu bez problému říct i o počtu stran, jenž se tentokrát zastavil na ideálních 298 stránkách. Na knížku takového formátu, navíc v pevné vazbě, tak akorát.

Zkrátka, Metro 2034 je opět víc než povedené dílo, které můžu směle doporučit každému, jemuž není postapokalyptické téma a neobvyklé příběhy cizí, nebo se jenom v prostorách metra cítí jako doma. Jinak řečeno snad každému čtenáři dnešních knížek. A jen tak mimochodem, jsem upřímně rád, že herní adaptace pod názvem Metro: Last Light půjde víceméně vlastní cestou, a nepřekroutí zápletku knížky tak dementním způsobem, jako tomu bylo u Metra 2033. I když, ona vlastně bude dál pošlapávat právě příběh původního díla, ale snad půjde o menší zlo. Každopádně, nic to nemění na tom, že Metro 2034 směle doporučuju.

PS: I když to nesouvisí s Metrem, podle všeho už je k dostání česká verze Crysis: Legion. Pokud se mi podaří knížku sehnat, samozřejmě očekávejte recenzi.

Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Líbí se mi
 • Propracovaný příběh
 • Řada rozdílných postav
 • Morální dilemata
 • Lepší pojetí záhad a nevyřčených otázek
 • Počet stran
Vadí mi
 • Chaotický konec
 • Pár gramatických chybek českého překladu
Verdikt: Ať už jste Metro 2033 četli nebo ne, pokračování berte všema deseti. Opět jde totiž o mistrovské dílo, jež nahlíží na téma lidstva přežívajícího v moskevském metru zase trochu jinak, a také je zbaveno většiny chyb. Dmitri Gluhkovsky si prostě zase zaslouží potlesk, tentokrát dokonce větší než posledně.
Tisk
Hodnocení:
( 10 / 31 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Metro 2034 - O rok později
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Ctira.d    První Metro byla skvělá knížka, takže už vím co si nechám koupit na Vánoce! Díky za recenzi, hodně mi s rozhodováním pomohla!Ctira.dctirad458    14.11.2011 12:00 Ctira.d

První Metro byla skvělá knížka, takže už vím co si nechám koupit na Vánoce! Díky za recenzi, hodně mi s rozhodováním pomohla!

Cvrnda člen redakce   2x   zoomfire: Podle mě celá zápletka sedne k Metru tak akorát. Určitě by se dala zasadit do jiných kulis, ale zároveň sedí i na Metro. Kromě toho se pořád řeší samotná Huntererova proměna, což je určitě dost lákavé a poutavé téma, zvlášť ke konciCvrndacvrnda7    3.11.2011 14:24 Cvrnda

zoomfire: Podle mě celá zápletka sedne k Metru tak akorát. Určitě by se dala zasadit do jiných kulis, ale zároveň sedí i na Metro. Kromě toho se pořád řeší samotná Huntererova proměna, což je určitě dost lákavé a poutavé téma, zvlášť ke konci

zoomfire   1x   Já s tímhle dílem mám problém. Odehrává se v nádherném postapokaliptickém konspiračním světě, ale vypráví příběh, který by se dal zasadit do jakýchkoliv kulis. Nemastné, neslané. Odbočky na konci s tajným metrem byly pro mě spíš zklamáním, protože jsem se opět nic nedozvěděl. Pořád se jen chodí kolem horké kaše a skutek utek. Putování Arťoma mě dostalo víc. 5/10zoomfirezoomfire19    3.11.2011 11:50 zoomfire

Já s tímhle dílem mám problém. Odehrává se v nádherném postapokaliptickém konspiračním světě, ale vypráví příběh, který by se dal zasadit do jakýchkoliv kulis. Nemastné, neslané. Odbočky na konci s tajným metrem byly pro mě spíš zklamáním, protože jsem se opět nic nedozvěděl. Pořád se jen chodí kolem horké kaše a skutek utek. Putování Arťoma mě dostalo víc. 5/10

k770i    Velmi pěkná recenze :thumbup: Asi té knížce dám šanci. Máš 10.k770ik770i3839    3.11.2011 10:30 k770i

Velmi pěkná recenze :thumbup: Asi té knížce dám šanci. Máš 10.

O autorovi blogu

Cvrnda
Cvrnda
Muž, 24 let

Na internetu občas vystupuji pod starou přezdívkou "DarthCvrnda". Hrám propadám už od dětství, přičemž mezi mé nejoblíbenější žánry patří akční hry a RPG a obecně dávám přednost titulům s pořádným příběhem a autentickou, svižnou nebo originální hratelností. Nepohrdnu jakoukoliv kvalitní knížkou a kromě toho jsem také velký příznivec Star Wars univerza. Filmového, knižního i herního.

Největší pozornost přitom věnuji projektům následujících studií, fungujících i dávno rozpuštěných:

 • CD Projekt RED (Zaklínač, Gwent, Cyberpunk 2077)
 • Bohemia Interactive (Arma, Take On, DayZ, Ylands)
 • Valve (Half-Life/Portal, Team Fortress 2, Counter-Strike, Left 4 Dead)
 • Remedy (Alan Wake, Max Payne, Quantum Break, P7)
 • TaleWorlds Entertainment (Mount & Blade)
 • TripWire Interactive (Red Orchestra/Rising Storm, Killing Floor)
 • Amanita Design (Samorost, Machinarium, Botanicula, Chuchel)
 • MachineGames (Wolfenstein)
 • id Software (Doom, Quake)
 • Arkane Studios (Dishonored, Prey)
 • Bethesda Game Studios (The Elder Scrolls, Fallout)
 • 2K Czech/Illusion Softworks, Pterodon (Mafia, Vietcong, H&D)
 • Rockstar Games (Grand Theft Auto, Max Payne 3, Bully)
 • BioWare (Dragon Age, Mass Effect, Anthem)
 • Respawn Entertainment (Titanfall, Star Wars)
 • DICE, Motive Studios (Star Wars: Battlefront)
 • Eidos Montreal (Deus Ex, Avengers)
 • Avalanche Studios (Just Cause, Mad Max)
 • 4A Games (Metro)
 • GSC GameWorld (Stalker)
Založit herní BLOG